Kediniz Ne Kadar Sağlıklı?

Konusu 'Kedi Bakımı ve Kedi Sağlığı' forumundadır ve Badem tarafından 22 Kasım 2015 başlatılmıştır.

 1. Badem
  Offline

  Forum Yetkilisi Admin
  Badem Administrator

  Katılım:
  27 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  52
  Beğenilen Mesajları:
  8
  Ödül Puanları:
  9
  Cinsiyet:
  Bayan
  Bulunduğu Yer:
  İzmir
  • 9/11
  Hastalıktan korunmak için tüm petler özel bakıma ihtiyaç duyar. Kediler hastalanmaları durumunda hastalık belirtilerini gösterirler. Bu yazımızda vereceğimiz özet semptomlar kedinizin veteriner hekime görünmesi gerektiren bir durum olup olmadığını önceden anlamanızı sağlayacaktır. Unutmayın: Erken teşhis her zaman önemlidir!

  1. Göz rengi ve parlaklığına dikkat edin. Sağlıklı kedilerde doğal renk ve parlaklık muhafaza edilir.

  2. Kedilerde görünmez bir üçüncü göz kapağı mevcuttur, göz hasar aldığında gözü korumak için belirgin hal alır. Bu kötü habere işarettir, özellikle de göz yaşı, gözde renk değişimi gibi diğer semptomlarla birlikte görülüyorsa veteriner hekimi ziyaret etmek gerekmektedir.

  3. Bir çok sağlıklı kulak, salgı ve kulak kiri olmadan, açık pembe renktedir.

  4. Kedi kulağını kaşıyor ya da kafasını sağa sola sert şekilde sallayarak kaşıntıyı belli ediyorsa bu başka sorunlara işaret olabilir.

  5. Kedilerde ağız kokusu, diş eti iltihabından kaynaklanabileceği gibi kendini temizlerken yutmuş olduğu çok sayıda tüyden de kaynaklanabilir.

  6. Sağlıklı bir burun çatlama ve kuruluk olmadan pembe bir halde olmalıdır. Şayet akıntı varsa, zor nefes alıyorsa, hapşırıyorsa bir uzmana başvurmakta fayda vardır.

  Bu genel sağlık durumlarının farkında olmak ve gözetmek kedinizin sağlık durumunun farkında olmanızı sağlayacaktır.
  [​IMG]

Sayfayı Paylaş