Kedilere Verilmemesi Gereken Yiyecekler

Konusu 'Kedi Bakımı ve Kedi Sağlığı' forumundadır ve Badem tarafından 22 Kasım 2015 başlatılmıştır.

 1. Badem
  Offline

  Forum Yetkilisi Admin
  Badem Administrator

  Katılım:
  27 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  52
  Beğenilen Mesajları:
  8
  Ödül Puanları:
  9
  Cinsiyet:
  Bayan
  Bulunduğu Yer:
  İzmir
  • 9/11
  Dikkat edilmemesi durumunda bazı gıdaların alımı kediler için toksik etkiye sahiptir ve ölüme bile götürebilir. Mesela, fazla miktarda tuz ve şeker alımı kedilerde sindirim sistemi sorunları oluşturabilieceği gibi, felç geçirmelerine bile sebebiyet verebilir. Kendi yediklerimize özen gösterdiğimiz gibi kedilerimizin de ne yediğine dikkat etmemiz gerekiyor. Bu sebeple benzeri sorunlar açan gıdaları listeliyoruz.

  1. Çiğ balık iç organları ya da yüksek oranda çiğ balık yenmesi

  Kedilerin doğuştan balıkçı olduğu efsanesi tam manasıyla gerçek değildir. Kediler balığı sevse de balık iç organlarını ya da aşırı çiğ balık yemeleri durumunda kaslarda sertlik, ya da felç gözlemlenebilir. Bunun sebebi söz konusu parçaların B1 vitaminini yok etmesidir. Bu da kedilerde felce yol açmaktadır. Ayrıca bazı balıklar sindirimi engelleyen maddeler salgılattırır ve sindirim sorunu oluşturur. Bunun yanı sıra çiğ balık “Anisakis” adlı paraziti içerir bu da kediye mide sorunları yaşatır.

  2. Tuz

  Kedilerde böbrek sorunları yaşanmaması için tuzu minimum almalıdır. Sağlıklı hazırlanmış dengeli kedi mamalarında bu ölçü ayarlanmıştır, ancak dışarıdan gıda takviyesi yapılması durumunda bu göz önüne alınmalıdır. Kardiyovasküler sorunları olan kediler, hastalıklarını kontrol altında tutmak için tuzdan her zaman kaçınmalıdır.

  3. Süt

  Süt ve balık kedilerle özdeşleştirilmiş gıdalar gibi gelse de çok zararlı olabilmektedir. Kedilerde laktoz tahammülsüzlüğü olmasıdurumunda ishal gözlemlenmektedir. Bazı kedilerde sorun görünmese de az miktarda verilmesi önerilmektedir.

  4. Soğan

  Soğan, arpacık soğanı ve pırasa tiyosülfat içerir ve bu madde kırmızı kan hücrelerini yok eder, bu durum hemolitik anemi olarak da bilinir. Yani kansızlığa yol açar.

  5. Çikolata ve şekerli ürünler

  Çikolata teobromin maddesi içerir ve kedi metabolizması bu maddeyi dışarı atamaz. Teobromin maddesinin yüksek oranda kedi kanında birikmesi durumunda ise toksik ve ölümcül durumlar ortaya çıkar.

  6. Tavuk kemikleri

  Tavuk kemikleri kedi bağırsakları için tehlike teşkil etmektedir, çünkü sindirim sırasında bağırsaklarda blokaja ya da delinmeye yol açabilir.

  7. Kahve ve çay

  Kedi karaciğeri toksinleri ve zararlı gıdaları yavaş yavaş vücuttan atar. Çay, kahve gibi sinir sistemine etki eden gıdalar alındığında ise toksinlerin vücuttan atılması daha da yavaşlar.

  8. Alkol

  Alkollü içecekler kedi sağlığı için zararlıdır. Alkolün sindirilmesi durumunda kedide çiş tutamama gözlemlenebilir, yüksek dozlarda ise ölümcüldür.
  [​IMG]

Sayfayı Paylaş