Kedilerde Sindirim Sistemi

Konusu 'Kedilerin Dünyası' forumundadır ve Badem tarafından 22 Kasım 2015 başlatılmıştır.

 1. Badem
  Offline

  Forum Yetkilisi Admin
  Badem Administrator

  Katılım:
  27 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  52
  Beğenilen Mesajları:
  8
  Ödül Puanları:
  9
  Cinsiyet:
  Bayan
  Bulunduğu Yer:
  İzmir
  • 9/11
  Kedilerin sindirim sistemi uzunluğunun vücut uzunluğuna oranı 3-4/1’dir. İnce bağırsakların uzunluğu 3.9 metre, kalın bağırsak uzunluğu 0.4- 0.6 metredir.

  Kedilerin sindirim sistemi uzunluğunun vücut uzunluğuna oranı 3-4/1’dir. İnce bağırsakların uzunluğu 3.9 metre, kalın bağırsak uzunluğu 0.4- 0.6 metredir. Gıdaların sindirim sisteminde kalış süresi ortalama 13 saattir. Yetişkin kedinin ağzında 30 diş vardır.

  Yetişkin bir kedinin günlük enerji gereksinimi yaklaşık olarak 70-80 kcal/kg dir.

  Kediler tam bir etoburdur. Hayvansal proteinleri alamayan bir kedinin uzun süre yaşaması mümkün değildir.

  Kedilerin diyetlerinde en az % 26- 30 oranında protein bulunmalıdır. Proteinlerin yapı taşı olan amino asitlerden Taurin ve Arjinin kedilerin hayat fonksiyonları için çok önemlidir. Bu ve diğer amino asitler kedilerin pankreasından insilün salgılanmasını aktive ettiklerinden yetişkin bir kedinin beslenmesinde çok önemli rol oynarlar. Ancak unutulmalıdır ki aşırı protein tüketimi, ileri yaşlarda kronik böbrek ve karaciğer hastalıklarına neden olabilir. Karbonhidratlar tüm canlılarda olduğu gibi kedilerin de enerji ihtiyacının karşılanmasında önemli bir yer tutar. Ancak kediler yüksek karbonhidrat içeren diyetleri sindiremezler. Bunun nedeni kedilerin karaciğerinden glikokinaz enziminin salgılanmamasıdır. Yağlar kedilerin hem enerji ihtiyacını karşılar hem de vücutlarında sentezlenebilen yağ asitleri sayesinde hücre yapısından, hormon sentezine kadar vücudunda gerçekleşen bir çok fizyolojik olayda temel rol alır. Gıdalarla dışarıdan alınması gereken esansiyel yağ asitlerinin eksikliğinde ise, başta deri ve tüy yapısında bozukluklar olmak üzere, birçok problem oluşur.

  Vitamin ve minerallerin de kedinizin gıdasında uygun oranda bulunması gerekir. Tabii ki su her zaman bol ve taze olarak kedimize verilmelidir. Özellikle sadece kuru mama ile beslenen kedilerin suya daha çok ihtiyaçları olduğu unutulmamalıdır. Kedilerin az ve sık aralıklarla beslenmesini sağlamak bir diğer önemli kuraldır. Ancak bu şekilde sindirim sistemleri düzenli bir şekilde çalışabilir.

  [​IMG]

Sayfayı Paylaş