Kedilerde Kulak Enfeksiyonları

Konusu 'Kedi Bakımı ve Kedi Sağlığı' forumundadır ve Ece tarafından 13 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. Ece
  Offline

  Forum Yetkilisi Admin
  Ece Administrator

  Katılım:
  11 Eylül 2013
  Mesajlar:
  64
  Beğenilen Mesajları:
  8
  Ödül Puanları:
  9
  Cinsiyet:
  Bayan
  Bulunduğu Yer:
  Bursa
  • 9/11
  Kedilerde Kulak Enfeksiyonları

  Kedilerde, orta ve iç kulak bölümünde özellikle bakteri ve mantar etkenleri gibi mikroorganizmaların yol açtığı enfeksiyonlar görülür. Bu enfeksiyonların oluşturduğu hastalıklar, vaktinde teşhis ve tedavi edilmediğinde iç ve orta kulakta kalıcı tahribata bazen de sağırlığa kadar giden önemli sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir.

  İç ve orta kulakta enfeksiyona neden olan mikroorganizmalar, dış kulakta devam eden kulak enfeksiyonları sırasında ulaşır. Ağız boşluğundaki enfeksiyon etkenleri de iç ve orta kulağa ulaşabilir. .

  Belirtileri

  Kulak bölgesinde ağrı, iltihaplı ve bazen kanlı bir kulak akıntısı, pis bir koku,kulak bölgesinde kaşıntı, kedinin problemin olduğu kulağa doğru başını eğri tutması, sürekli başını sallaması olarak sayılabilir.

  Orta kulak enfeksiyonunun ilerlemesiyle birlikte, yüz sinirlerinin yangılaşması sonucu o kulağa yakın yüz bölgesinde felçler ortaya çıkabilir. Bu durumda çiğneme güçlüğü, göz kapağının sarkması, üçüncü göz kapağının gözü kapatması gibi belirtiler gözlenebilir. Enfeksiyonun iç kulağa ilerlemesiyle birlikte denge organı da etkilenir ve denge bozukluğu, aşağı doğru kafa sallama ve kendi etrafında dönme gibi denge sorunları görülebilir.

  Veteriner hekiminiz, kedinizin kulağını otoskop ile muayene ederek ve gerek görürse baş bölgesinin röntgenini çekerek kolaylıkla teşhiste bulunabilir. Tedavisi, hastalığın şiddetine ve hastalık etkenine göre uygun ilaçlarının kullanılması ile yapılır. İlerlemiş ve kronikleşmiş durumlarda, cerrahi müdahaleler de başarı ile uygulanabilir.

  Erken teşhis ve tedavi yöntemleri ile dış kulak ve ağız içi enfeksiyonlarının tedavi edilmesi, iç ve orta kulak enfeksiyonlarından korunma açısından son derece önemli.

  Kulak uyuzu ve alerji gibi etkenlerinin yerleşmesini kolaylaştıran problemlerin önlenmesi ve kulağın düzenli olarak temizlenip kontrol edilmesi korunmak için son derece önemli.

  [​IMG]

Sayfayı Paylaş