Kedi Nezlesi

Konusu 'Kedi Bakımı ve Kedi Sağlığı' forumundadır ve Ece tarafından 2 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Ece
  Offline

  Forum Yetkilisi Admin
  Ece Administrator

  Katılım:
  11 Eylül 2013
  Mesajlar:
  64
  Beğenilen Mesajları:
  8
  Ödül Puanları:
  9
  Cinsiyet:
  Bayan
  Bulunduğu Yer:
  Bursa
  • 9/11
  Kedi Nezlesi
  Bulaşıcı kedi nezlesi kedilerde görülen, Herpesviridae ailesinden kedil herpesvirus 1 virüsünün yol açtığı bir üst solunum yolu enfeksiyonudur. Kedi gribi adıyla da bilinir. Viral solunum hastalıkları, özellikle bakım evleri gibi kedi nüfusunun çok ve yoğun olduğu yerlerde, ciddi olabilir. Kedilerdeki solunum hastalığı vakalarının yarısını teşkil eden kedi nezlesi, bu hastalıkların en önemlisidir ve tüm Dünya'da görülür.
  Kedi nezlesi çok bulaşıcıdır ve ağır hastalığa yol açabilir. Yavru kedilerde zatürre ve hipotermiden ölümlere yol açabildiği bilinmektedir. Kedigiller familyasının tümü kedi nezlesine tutulabilir.

  Kedi Nezlesi Nasıl Bulaşır?
  Kedi nezlesi hava ve doğrudan temasla taşınır.

  Kedi Nezlesinin Belirtileri
  Kedi nezlesinin öncü semptomları öksürme, burun akıntısı, kusma, göz aklarında kızarıklıklar ve hatta göz akıntısı, ve bazen yüksek ateş ve iştahsızlıktır. Semptomlar genelde 4 ilâ 7 gün arasında sona ererken, ikincil bakteriyel enfeksiyonlar, semptomların haftalarca sürmesine sebep olabilir. Hastalık, sinüzit ve ampiyemle sonuçlanabilir.

  Kedi nezlesi, hamile kedilerde, genellikle gebeliğin altıncı haftasında, düşüğe yol açabilir.

  Küçük yaşta enfeksiyona tutulmak, kalıcı sinüs ve burun hasarına yol açabilir.

  Kedi Nezlesinin Tedavisi ve Önlenmesi
  Antibiyotikler ikincil bakteriyel enfeksiyonları önlemek amacıyla sıklıkla kullanılmaktadır. Günümüzde kedi nezlesine karşı özel bir anti-virütik ilaç olmamasına rağmen, gansiklovir, PMEDAP, Andsidofovir'in hastalıkla savaşımda yararlı olabileceğine dair umutlar vardır.
  Ciddiyeti yüksek vakalar, serumla beslenmeyi, oksijen terapisini ve hatta bir beslenme tüpünü gerektirebilir. Gözlerde oluşan konjunktivite ve korneal ülserler gibi ikincil bakteriyel enfeksiyonlar, harici uygulanan antibiyotiklerle tedavi edilebilinir.

  Kedi nezlesi için bir aşı vardır, ancak bu aşı, hastalığın ciddiyetini sınırlandırmasında rağmen, kedi nezlesine karşı tümüyle bir koruma sağlamamaktadır.

  Çoğu ev dezenfektanının kedi nezlesin
  i inaktive ettiği bilinmektedir. Virüs ıslak ortamlarda 18 saat kadar yaşayabilir. Kuru ortamlarda ise daha kısa süre ve yalnızca bir aerosol (havaya tutunmuş partikül) olarak yaşar.

  [​IMG]

Sayfayı Paylaş