Çatalburun

Konusu 'Köpek Irkları' forumundadır ve Ece tarafından 13 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. Ece
  Offline

  Forum Yetkilisi Admin
  Ece Administrator

  Katılım:
  11 Eylül 2013
  Mesajlar:
  64
  Beğenilen Mesajları:
  8
  Ödül Puanları:
  9
  Cinsiyet:
  Bayan
  Bulunduğu Yer:
  Bursa
  • 9/11
  Temel Özellikleri
  Munis, sevecen ve itaatkar köpeklerdir. Sahiplerinin sözünden çıkmıyor, efendilikleri ile biliniyorlar. Çatalburun'ların burunları, aynı adının özelliklerini taşıyor. Burunları sanki ikiye bölünmüş gibi duruyor. Bu özellikleri aynı zamanda en büyük avantajları. Bu sayede sanki iki burunları varmış gibi daha iyi koku alıyorlar.

  Neler Yapar?
  Uzun süre sakin kalabilmeleri Çatalburunları mükemmel av arkadaşları yapıyor. Ancak hem yerde, hem de havada koku sürebilme yetenekleri, gözlerinden okunan zekalarıyla birleşince Çatalburun'lar sadece av köpeği değil aynı zamanda ideal narkotik, arama-kurtarma ve polis köpeği (K9) adaylarıdır. Durumun farkına varan Emniyet Genel Müdürlüğü, Tarsus’a ekip yollayarak Ankara Gölbaşı’ndaki köpek eğitim tesislerine hemen bu köpeklerden aldı.

  Ferma av köpeklerinin geçerliliğinde en önemli faktörlerden biridir. Avın yerini bulup belirleyerek avı ürkütmeden ama avcıyı da haberdar edecek şekilde köpeğin yaptığı harekete denir. Ferma Tarsus Çatalburun köpeklerince iki şekilde yapılmaktadır. Erkeklerin %89,18'i donarak ferma yapmakta, %86,48'i ayak kaldırarak ferma yapmaktadır. Hem ayak kaldırarak hemde donarak ferma yapan erkek sayısı %75,67'dir. Dişilerde ferma hareketi ise %88'inde donarak, %80'inde ayak kaldırarak yapılmaktadır. Dişilerin her iki ferma şeklini gösterme oranı ise %68'dir. Hem dişi hem erkek bireylerin tamamı her iki ferma şeklinden birini mutlaka yapmaktadır.

  İncelenen Çatalburun'ların genelinde ev halkının dışındaki insanlarla da ve özellikle çocuklarla hemen samimi tavırlar geliştirdikleri gözlemlenmiştir. çocuklarla oynamayı sevmeleri bu ırkın hasta çocuklarla ilgili rehabilitasyon kapsamında kullanılabileceğini göstermektedir. Dişi ve erkeklerin geneline bakıldığında %90'ının üzerinde çocuklarla iyi ilişkiler kurdukları belirlenmiştir.

  Kökeni
  Çatalburun av köpekleri Tarsus ve civar köylerde uzun yıllardır av köpeği olarak besleniyor. Sayılarının bugün itibarıyla 200 kadar olduğu tahmin ediliyor. 20 tanesi Tarsus Belediyesi’nin hayvan barınağında koruma altında. Mersin’de "Çatalburun" denilen köpekler yurt dışında ise Turkish Pointer olarak tanınıyor.

  Halkımız tarafından yapılan bilinçsiz çiftleştirmeler sonucunda orjinalliğini kaybetmiş olan “Tarsus Çatalburun” köpeğinin ırk ıslahı ile ilgili olarak, literatür ve bilimsel kaynak araştırmaları ve gen etütleri yapılmış, İstanbul üniversitesi Veteriner Fakültesi ve Tarsus Belediyesi ile koordineli çalışmalar neticesinde Türkiye’deki orjinale en yakın örnekleri tespit edilip toplanarak bir damızlık kolonisi oluşturulmuştur.

  Bu çalışma ile bilinçli ve bilimsel çiftleştirmeler sonucunda orijinal Çatalburun ırkı köpek elde etmek hedeflenmiştir. Bir Türk köpeği olan Çatalburun ırkı köpeğin dünya bilim çevrelerine tanıtılması, ayrıca Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı çalışmalarıyla dünya köpek ırkları literatürüne “Türk ırkı Tarsuslu Çatalburun” köpeği şeklinde bilimsel adıyla kabul ettirilmesi planlanmaktadır.

  [​IMG]

Sayfayı Paylaş